Warto wiedzieć kim jest Connie!

Constance Weldon – pierwsza profesjonalna tubistka w Stanach Zjednoczonych i prawdopodobnie na świecie. Jako pionierka na rzecz kolejnych kobiet grających na tubie przełamała stereotyp, iż tuba to instrument akobiecy, a zarezerwowany jest wyłącznie dla mężczyzn.

Constance Weldon (http://www.miami.edu/frost/index.php/frost/frost_alumni_achievements/weldon_connie/)

Weldon już w Miami Jackson High School była znakomitą instrumentalistką i po jej ukończeniu otrzymała stypendium do wszystkich uczelni muzycznych na Florydzie. Ostatecznie wybrała University of Miami, gdzie rozpoczęła naukę u trębacza Bower’a Murphy. Po ukończeniu licencjatu zdała do Boston Pops Orchestra, a w 1957 roku otrzymała stypendium na studiowanie w Amsterdamie u głównego tubisty pracującego w Concertgebouw. Podczas pobytu w Holandii tubistka grała w Concertgebouw Orchestra oraz w Netherlands Ballet Orkest. Następnie wróciła na Florydę, objęła stanowisko w Miami Philharmonic i rozpoczęła pracę jako nauczyciel w University of Miami, gdzie zasłynęła jako świetny pedagog. Warto podkreślić, że Constance w 1960 roku jako pierwsza założyła zespół tubowy. Nigdzie wcześniej w żadnych uczelniach wyższych nie posiadano zespołu złożonego wyłącznie z tub. Ogromne zainteresowanie University of Miami Tuba Ensemble spowodowało promocje tego rodzaju zespołów na całym świecie. Constance ma ogromne zasługi w edukacji, ponieważ jej znakiem rozpoznawczym okazało się niezwykle szczególna dbałość o jakże podstawowe elementy gry takie jak intonacja, rytm czy umiejętność realizowania akompaniamentu oraz partii solowej w wyniku czego spod jej skrzydeł wychodzili świetni specjaliści m.in. Sam Pilafian, a jej klasa tuby w Miami zdobyła popularność i uznanie w środowisku muzycznym.

Została również uhonorowana nagrodą University of Miami Distinguished Woman of the Year (Zasłużona Kobieta Roku Uniwersytetu Miami) oraz Pioneer Award of the International Women’s Brass Conference (Nagroda Pioniera Międzynarodowej Konferencji Dętej Blaszanej Kobiet). W roku 1991 Weldon przeszła na emeryturę.

 

M. Janik